Piaskowanie zębów – czym jest i jak wygląda zabieg?

28 lipca, 2021 Autor Admin Wyłączony

Piaskowanie zębów jest jednym z podstawowych i najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. To najskuteczniejszy sposób na usunięcie płytki nazębnej. Dzięki zastosowaniu specjalnego urządzenia i dzięki odpowiedniej strukturze piasku dentystycznego możliwe jest dotarcie do trudno dostępnych miejsc i usunięcie wszystkich złogów, co w przypadku szczotkowania jest niemożliwe. Piaskowanie często wykonywane jest razem ze skalingiem, gdyż takie połączenie daje najlepsze efekty.

Piaskowanie zębów usuwa przebarwienia oraz osad nazębny, będący źródłem bakterii oraz powodem chorób dziąseł, paradontozy czy próchnicy.

Dla kogo ten zabieg piaskowania?

Z zabiegu piaskowania zębów najczęściej korzystają osoby palące oraz pijące duże ilości kawy, gdyż przyczynia się to do powstawania osadu nazębnego. Również osobom noszącym aparat ortodontyczny zaleca się korzystanie z piaskowania. Pacjenci często decyduję się na piaskowanie także ze względów estetycznych. Trzeba jednak pamiętać, że piaskowanie nie wybiela zębów, lecz przywraca naturalną ich barwę.

Zabieg piaskowania oferuje większość klinik stomatologicznych. Jednakże NFZ nie refunduje piaskowania zębów – za zabieg trzeba więc zapłacić samemu. Ceny wahają się od 60 do 120 zł. Piaskowanie warto przeprowadzać co pół roku, natomiast częstsze wizyty w gabinecie są zalecane osobom palącym oraz osobom posiadającym zęby stłoczone, wymagające dodatkowego czyszczenia.

Jak wygląda zabieg piaskowania zębów?

Nie są wymagane żadne przygotowania do zabiegu – jedynie pacjenci korzystający z aparatu ortodontycznego muszą wiedzieć, że aparat przed piaskowaniem musi zostać zdjęty.

Przebieg zabiegu jest następujący: piaskarka z dużym ciśnieniem rozpyla w jamie ustnej substancję, która dociera do każdego zakamarka, czyszcząc dokładnie zęby i usuwając wszelakie przebarwienia. Po wszystkim piasek jest usuwany z jamy ustnej przy użyciu ssaka. Na koniec przy użyciu specjalistycznej gumy lub szczotki oczyszcza się zęby oraz nakłada na nie preparat z fluorem, który ma za zadanie wzmocnić szkliwo.

Cały zabieg trwa ok. 30 minut. Piaskowanie daje widoczne wygładzenie i rozjaśnienie powierzchni zębów.

Przez kilka godzin po wykonaniu piaskowania powinno się unikać palenia papierosów oraz pica kawy, herbaty, wina oraz innych napojów barwiących. Lepiej również zrezygnować z pokarmów słodkich czy kwaśnych. By efekt utrzymał się jak najdłużej należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, dokładnie czyszcząc zęby po każdym posiłku.

Czy zabieg piaskowania jest bezpieczny?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym. Prawidłowo przeprowadzony nie uszkadza szkliwa – jeśli pojawiły się rysy to znak, że został użyty nieodpowiedni sprzęt. Jedynym skutkiem ubocznym jaki może wystąpić jest podrażnienie dziąseł i chwilowa nadwrażliwość zębów.

Przeciwwskazania

Przed wykonaniem zabiegu, stomatolog powinien przeprowadzić z pacjentem w celu sprawdzenia czy nie występują żadne przeciwwskazania. W pewnych przypadkach zabiegu piaskowania zębów nie wykonuje się. Dotyczy to kobiet w ciąży, osób uczulonych na jeden ze składników (np. sodę oczyszczoną), chorujących na astmę oraz cierpiących na zapalenie dziąseł i jamy ustnej lub owrzodzenia żołądka czy wątroby.

Podsumowanie

Ładny uśmiech jest osiągalny dla każdego, trzeba jednak o to zadbać. Poza szczotkowaniem zębów nie wolno zapominać o wizytach u stomatologa, zwłaszcza w przypadku problemów z kamieniem nazębnym czy nieestetycznymi przebarwieniami. Piaskowanie daje bardzo dobre efekty w postaci rozjaśnienia zębów i usunięcia przebarwień oraz wygładzenia ich powierzchni.