Twardy wzdęty brzuch – Problemy z zdrowiem

28 lipca, 2021 Autor Admin Wyłączony

Problem wzdętego i twardego brzucha, jest coraz powszechniejszą dolegliwością i uciążliwym dyskomfortem z którym zmaga się wiele osób. Wzdęty brzuch może być przyczyną niewłaściwej diety bogatej w tłuszcze i węglowodany, w tym cukier, który zalega w jelitach tworząc gazy, i fermentacje masy kałowej, dając wyżej wymienione objawy, ale także zbyt mała ilość błonnika, brak aktywności fizycznej, problemy chorobowe układu pokarmowego, lub schorzenia o podłożu ginekologicznym wśród kobiet. Sytuacja staje się nieprzyjemna gdy wzdęciom towarzyszy twarde i bolące podbrzusze dające wrażenie spuchnięcia, przypominającego balon, wskazuje to być może na zapalenie uchyłków jelita grubego gdy ból zlokalizowany jest w lewej stronie, warto również przyjrzeć się nerkom, zwłaszcza gdy odczuwamy stale parcie na pęcherz.

Twardy brzuch to również objaw alergii pokarmowej, być może wystarczy z naszego jadłospisu wyeliminować dany produkt i problem twardego brzucha zniknie, bardzo wiele osób nie toleruje laktozy, oraz produktów mlecznych, którego powodują tego typu dolegliwości. Powinniśmy wykonać badania na obecność infekcji wirusowej lub bakteryjnej powodującej zatrucie układu pokarmowego. Stres i nerwice również wpływają na tworzenie się wrzodów min. jelit i żołądka, dlatego starajmy się zadbać o komfort emocjonalny oraz równowagę psychiczną.

Domowe sposoby na twardy wzdęty brzuch

W profilaktyce oraz w zmniejszeniu dolegliwości związanych z wzdętym twardym brzuchem, można stosować różnego rodzaju napary i herbaty ziołowe min.

Koper włoski, którego właściwości lecznicze znane są od lat, działa rozkurczająco przy kolkach, zwalcza wzdęcia, poprawia metabolizm i trawienie, zwiększa perystaltykę jelit, działa przeciwzapalnie, posiada delikatne działanie antyseptyczne, łagodzi niestrawność, koper włoski pomaga przy zaparciach, regeneruje ściany żołądka, posiada właściwości moczopędne.

Na twardy brzuch pomocna będzie mięta, która jest składnikiem wielu preparatów leczniczych w tym przede wszystkim związanych z schorzeniami układu pokarmowego, kolki, wzdęcia, niestrawność, bóle brzucha różnym pochodzeniu np. w znanych od lat popularnych kroplach żołądkowych gdzie jest głównym składnikiem rozkurczającym mięśnie gładkie, pobudza trawienie, działa uspokajająco, zwalcza bezsenność, wzmaga apetyt, działa przeciwbakteryjnie.

Kozłek lekarski roślina najczęściej spotykana w preparatach uspokajających poprawiających zasypianie, znana pod nazwą waleriany, właściwości lecznicze kozłka to również dobroczynny wpływ na układ pokarmowy, działa rozkurczowo oraz łagodzi bóle miesiączkowe.

Rumianek posiada właściwości rozkurczające przeciwdziała wzdęciom, stosowany przy biegunkach , niweluje kolki jelitowe, działa przeciw wrzodom, wspiera regeneracje trzustki.

Szałwia, łagodzi niestrawność, leczy wzdęcia, działa rozkurczowo.

Siemię lniane, idealnie sprawdzi się jako dodatek do jogurtów w postaci ziarenek, uprzednio zalanych ciepłą wodą do momentu wydzielenia śluzu, lub w postaci płynnej jako olej, medycyna ludowa od lat stosowała siemię jako roślinę przeciw zaparciom, oraz poprawiającą trawienie.

Wszystkie wyżej wymienione sposoby profilaktyki wzdętego i twardego brzucha najlepiej konsultować z lekarzem, gdyż wyżej wymienione dolegliwości mogą być przyczyną poważnych schorzeń, które wymagają precyzyjnej diagnostyki a następnie leczenia.