Lekarz ortodonta – czym się zajmuje i czy dorośli często skorzystają z jego usług?

20 września, 2021 Autor Admin Wyłączony

Wady zgryzu, wobec rosnącej świadomości pacjentów są coraz częściej diagnozowane oraz, co za tym idzie leczone. Jak wygląda zabieg u lekarzy ortodontów, czy w każdym wieku można zdecydować się na leczenie oraz jak długo trwa korekta wad zgryzu pod opieką ortodonty? Przeczytaj ten niezwykle pomocny artykuł i sięgnij po sprawdzone i rzetelne informacje na temat lekarza ortodonty i zabiegów, jakie on wykonuje!

Wady zgryzu – problem nie tylko dzieci!

Wady zgryzu są zauważane najczęściej przez rodziców dzieci. Często jest tak, że jeśli matka lub ojciec dziecka lub też matka i ojciec mają poważne wady zgryzu, ich pociecha również będzie miała ten problem. Nie tylko jednak dzieci mogą korzystać z ortodoncji! Coraz więcej dorosłych osób decyduje się na korektę zgryzu; chcą dobrze wyglądać i podnieść swoje poczucie wartości, często też krzywy zgryz prowadzi do zaburzeń w obrębie żuchwy. Nieproporcjonalna twarz jest często wynikiem nie tylko braków w uzębieniu, ale też przyczyną tego zjawiska jest nieprawidłowy zgryz. Wraz z upływem czasu, nieprawidłowości się utrwalają i sa przyczyną takich właśnie dysproporcji w rozwoju żuchwy. Część twarzy może być na przykład bardziej umięśniona, druga zaś bardziej wiotka, ponieważ pacjentowi na przykład lepiej jest jeść pokarmy lewą/prawą stroną uzębienia.

Jak wygląda wizyta u ortodonty – co trzeba zrobić przed założeniem aparatu ortodontycznego?

Lekarz ortodonta zanim założy nam aparat na zęby, musi przede wszystkim przeprowadzić z nami wywiad. Konieczne będzie też:
-wyleczenie wszystkich zębów, czasami konieczne jest leczenie kanałowe
-usunięcie wszelkich zepsutych korzeni zębowych, zepsutych ósemek lub innych zębów, które nie nadają się do leczenia
-wykonanie zdjęcia obrazującego, jak ukształtowane jest nasze uzębienie, jak wygląda wada zgryzu i w jaki sposób są umiejscowione korzenie zębowe
Co ciekawe wielu pacjentów sądzi, że ewentualne ubytki, czyli barki w uzębieniu są czynnikiem dyskwalifikującym ich do zabiegu założenia aparatu ortodontycznego! Nic jednak bardziej mylnego, bowiem niezwykle często, tak jak było to już powiedziane powyżej ekstrakcja zębów jest koniecznością w niektórych przypadkach, a wręcz niemożliwe będzie założenie aparatu ortodontycznego na zepsute zęby! Pamiętać też koniecznie trzeba o tym, że implanty, czyli de facto nasze ,,nieprawdziwe” zęby również nie stanowią przeszkody do noszenia aparatu, ale zazwyczaj zabiegi implantacyjne, czyli wstawianie zębów odbywa się dopiero po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Każda decyzja odnośnie tego, czy aparat będzie założony pacjentowi, czy też nie zależy od indywidualnych przypadków. Zgryz, podobnie jak odciski palców jest przypisany jednej osobie i mimo iż można spotkać dwie osoby o zbliżonym układzie, to mimo wszystko nie ma osób mających identyczny zgryz.

Ile kosztuje wizyta u ortodonty i jak długo trwa leczenie?

Leczenie ortodontyczne, podobnie jak w przypadku decyzji odnośnie założenia aparatu to bardzo indywidualna sprawa. Niektóre wady zgryzu wymagają bardzo poważnej korekty, która rozciąga się na wiele wizyt. Początkowe leczenie zębów, a niekiedy ich ekstrakcja przed założeniem aparatu – to wszystko wymaga wygojenia się ran i dojścia do zdrowia. Nigdy nie zakłada się bowiem aparatu na świeżo wyrwane zęby! Pamiętać też trzeba, że w podeszłym wieku, kiedy zęby już są doskonale zastałe w dziąsłach, a pacjent cierpi na jakieś dolegliwości związane z wiekiem, aparatu ortodontycznego nie zakłada się, bo jest zbyt duże ryzyko, a ponadto zabiegi te nie mają do końca sensu, oprócz tego, że zajmują pacjentowi czas i sprawiają ból. Jeśli natomiast chodzi o cenę zabiegów, zależy ona nie tylko od tego, jakiego rodzaju jest to zabieg, jak bardzo będzie skomplikowane leczenie, ale do kosztów ogólnych koniecznie trzeba doliczyć też cenę wizyt kontrolnych, które w przypadku posiadania aparatu ortodontycznego są absolutnym wymogiem. Cena zależy też oczywiście od miasta, w jakim znajduje się gabinet ortodonty, bowiem w dużych aglomeracjach w znanych i szeroko cenionych gabinetach, koszty mogą być naprawdę spore. Wiele osób decyduje się na leczenie oparte o Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety, kolejki do państwowego ortodonty mogą przerazić nawet najbardziej cierpliwych pacjentów! Oczywiście, jeśli wada nie jest olbrzymia i nie powoduje nadmiernego dyskomfortu, czekanie kilka miesięcy na wizytę, raczej niewiele zaszkodzi. W przypadku dzieci, gdy zęby rosną szybko i dopiero kształtują się różnego rodzaju nieprawidłowości, wizyta u ortodonty powinna być przeprowadzona mniej więcej po około 5-6 roku życia. Zęby mleczne mają zupełnie inne ustawienie, a po ich wypadnięciu, zęby stałe mają zupełnie inne rozmiary – okazuje się często, że te stałe zęby nie mieszczą się w drobnej szczęce i pojawia się palący problem, który pomoże rozwiązać jedynie wizyta u dobrego i doświadczonego stomatologa.