Jak biegać by nie zrobić sobie krzywdy. Porady dotyczące biegania!

6 lipca, 2022 Autor Adrian Wyłączony
Biegająca kobieta

Bieganie jest wymagającą fizycznie aktywnością, którą ludzie praktykują od tysięcy lat. Bieganie może być zabawne i ekscytujące, ale aby czerpać z niego radość, musisz zadbać o swoje ciało. Istnieje jednak kilka podstawowych sposobów, które mogą sprawić, że bieganie stanie się przyjemniejsze. Jednak należy pamiętać, że wraz wzrostem popularności biegania wiele osób doznaje kontuzji. Wmawia nam się, że ruch to zdrowie, a biegać może każdy to niekoniecznie jest to takie proste. To co miało nam służyć jako droga do poprawienia naszej sprawności fizycznej i kondycji może być dla nas zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest to by biegając nie zrobić sobie krzywdy.

Bieganie nie jest takie naturalne jak nam się wydaje

Istnieje wiele nieporozumień na temat naturalności biegania. Choć miliony biegaczy przekonują, że jest to najłatwiejszy i najprzyjemniejszy sport to prawdą jest, że człowiek nie jest do niego przystosowany. Już nasi prehistoryczni przodkowie dążyli do prostej postawy ciała, co niejako wyklucza się w przypadku biegu, gdy to człowiek jest zgarbiony i pochylony. Prosta postawa ciała i bieg wykluczają się wzajemnie, a nasze organizmy nie są gotowe by znosić takie obciążenia jakich doświadczają w trakcie biegu. Masa jaką przenosimy z nogi na nogę podczas biegu może prowadzić do wielu mikro urazów, wad postawy i drobnych kontuzji. Badania wykazały, że duża liczba biegaczy cierpi na urazy, takie jak urazy goleni i zespół opaski biodrowo-piszczelowej. Te urazy mogą prowadzić do słabej wydajności, obniżonej motywacji, a nawet pogorszenia ogólnego stanu zdrowia.

Jak biegać by nie zrobić sobie krzywdy?

Bieganie to świetny sposób na utrzymanie formy i prowadzenie zdrowego trybu życia, ale bieganie zbyt intensywne lub zbyt szybkie może prowadzić do kontuzji. Jeśli szukasz sposobu na bieganie bez robienia sobie krzywdy, nie spiesz się.

  • Posiądź wiedzę na temat zagrożeń dla zdrowia związanych z bieganiem i sposobów ich unikania. Robisz to teraz, ale pamiętaj, że może warto skonsultować się z lekarzem. Każdy z nas jest inny i coś, co może pomóc jednej osobie, może być szkodliwe dla innej.
  • Załóż odpowiednie obuwie. Chociaż niektórzy uważają, że bieganie boso jest korzystne, nie jest to dobry pomysł. Bieganie w niewłaściwych tenisówkach lub butach, które zwykle nosisz, może powodować pęcherze, urazy stóp i inne problemy, ale noszenie odpowiednich butów do biegania może temu zapobiec. Zdecydowanie najlepszym sposobem na uniknięcie powstawania pęcherzy na stopie i zminimalizowanie ryzyka kontuzji jest noszenie buta, który jest dobrze dopasowany i dobrze zasznurowany.
  • Rozgrzej się przed rozpoczęciem biegu. Rozgrzewka pomaga przygotować mięśnie do nadchodzących intensywnych ćwiczeń. Utrzymuje również temperaturę ciała podczas zimnej pogody.
  • Zacznij powoli podczas biegu i stopniowo zwiększaj prędkość, gdy poczujesz się z nim bardziej komfortowo, zamiast zaczynać szybko, a następnie zwalniać do wolniejszej prędkości.
  • Poznaj swoje ciało. Zwracanie uwagi na swoje ciało jest najważniejsze. Jeśli poczujesz ból, zatrzymaj się, nawet jeśli jesteś na 3 kilometrze z 6-kilometrowego biegu. Lepiej zatrzymać się, niż doznać kontuzji, której można było wcześniej uniknąć
  • Miej oko na swoje otoczenie i zwracać uwagę na wszystkie znaki drogowe, gdy biegasz po mieście. Pamiętaj też, że samochody poruszają się szybciej niż piesi i musisz być świadomy obu. Choć ty możesz być przygotowany perfekcyjnie nigdy nie wiesz co zdarzy się na trasie, dlatego tak ważna jest czujność
  • Daj sobie czas. Nie od razu musisz zostać zawodowym biegaczem. Biegacze mówią, że jedynym sposobem na maksymalne wykorzystanie biegania jest bieganie 30-60 minut na treningu. Mimo to nie musisz się od razu tego trzymać. Zacznij spokojnie i dostosuj czas i tempo biegu do Twojego organizmu. W końcu to Twoje zdrowie jest najważniejsze.

Czy konieczny jest specjalny sprzęt do biegania?

Jeśli jesteś biegaczem, prawdopodobnie wiesz, że istnieje wiele różnych sprzętów do biegania. Być może zastanawiasz się, co kupić, a czego nie. Ale zanim spieszysz się i kupisz nową parę butów lub nową parę szortów, zrób sobie przysługę i przeczytaj ten przewodnik, aby ułatwić ten proces. Jak wspomnieliśmy podczas biegania możesz wybrać bieganie boso, w tenisówkach lub w specjalnych butach do biegania, ale zdecydowanie polecamy tą ostatnią opcję. Zdecydowanie rekomendujemy zakup specjalnych butów, które zapewniają bardziej naturalny krok i amortyzują stopy, które są najbardziej narażone na kontuzje. Buty te są również lekkie i łatwe do noszenia przy sobie. Poza tym nic więcej nie jest ci potrzebne. Ani specjalny zegarek do mierzenia tempa, ani stylowa czapka nie poprawią znacząco Twoich wrażeń z biegania. Na początku ich nie potrzebujesz, a z czasem, gdy bieganie wejdzie Ci w krew, sam będziesz wiedział czego Ci brak. Najważniejsze to zacząć!