Nadmierne pocenie się – nieszkodliwa dolegliwość czy poważna choroba?

12 lipca, 2022 Autor Adrian Wyłączony
pot

Pot to płyn wydzielany przez nasz organizm, gdy jest przegrzany lub przy dużym wysiłku fizycznym. Zwykle występuje, gdy temperatura w twoim otoczeniu jest wysoka lub doświadczasz stresu emocjonalnego. Jest on sposobem ludzkiego ciała na uwolnienie wystarczającej ilości ciepła i ochłodzenie ciała, aby utrzymać funkcjonalną temperaturę wewnętrzną. Nadmierna produkcja potu może być szkodliwa dla zdrowia człowieka. Pomyśl o tym jako o niewidzialnym elemencie, w którym wszyscy i wszystko zawsze wdychają i wydychają, niezależnie od tego, czy jesteśmy świadomi, czy nie. Jednym z głównych powodów nadmiernego pocenia się w sezonie letnim jest to, że wiele osób stara się chronić przed poparzeniem słonecznym i wysypką cieplną.

Nadmierne pocenie się. Czy nadmiernie się pocisz?

Nadmierna potliwość jest objawem większego problemu, a jeśli chodzi o nadmierne pocenie się, może to być spowodowane różnymi czynnikami. Czy nadmiernie się pocisz? Jeśli tak, możesz cierpieć na nadmierną potliwość. Ten stan powoduje, że organizm wytwarza nadmiar potu. Nadmierne pocenie się może być spowodowane lękiem, depresją lub innymi problemami ze zdrowiem psychicznym. Może również wystąpić z powodu pewnych schorzeń wpływających na ośrodkowy układ nerwowy, takich jak nadczynność tarczycy, choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane. Jeśli nadmierna potliwość jest spowodowana tego typu stanami, należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania możliwości leczenia.

Nadmierne pocenie się – czym jest?

Nadpotliwość jest powszechnym, ale poważnym schorzeniem, które dotyka około 2-3% populacji na całym świecie. Osoba z nadmierną potliwością poci się przez ręce lub stopy, gdy nie robi nic fizycznie wymagającego i nie ma innych objawów nadmiernego pocenia się, takich jak gorączka lub utrata wagi. Powszechnym błędem jest przekonanie, że nadmierne pocenie się jest tylko oznaką nadmiernej nerwowości lub stresu. W rzeczywistości jest to poważna choroba, którą można leczyć. Istnieje wiele metod leczenia nadpotliwości, w tym leki miejscowe, zabiegi laserowe, zastrzyki z botoksu i zabiegi chirurgiczne, takie jak sympatektomia lub sympatektomia torakoskopowa.

Nadmierne pocenie się – przyczyny

Nadmierna potliwość jest częstym problemem, który może powodować wiele problemów zdrowotnych. Jest to spowodowane brakiem równowagi w płynach i elektrolitach organizmu. Często jest problemem towarzyszącym wielu innym potencjalnym chorobom takim jak:

  • nadczynność tarczycy,
  • nadczynność przytarczyc,
  • cukrzyca,
  • guz chromochłonny,

Nadmierne pocenie się – leczenie

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie nadpotliwość, powinieneś porozmawiać z lekarzem o najlepszych opcjach leczenia Twojego stanu. Dostępnych jest kilka rodzajów zabiegów, które pomagają radzić sobie z nadmierną potliwością. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, jeśli chodzi o leczenie nadpotliwości. Niektórzy ludzie mogą znaleźć ulgę w lekach przeciwhistaminowych na receptę lub miejscowych kortykosteroidach. Inni natomiast mogą potrzebować operacji lub zastrzyków z botoksu, aby złagodzić objawy. Powinieneś również porozmawiać z dermatologiem o swoich objawach, aby ustalić, czy możesz mieć nadmierną potliwość w innych obszarach ciała. Niektóre schorzenia, takie jak zespół Raynauda, mogą powodować nadmierne pocenie się, które nie reaguje na leki przeciwhistaminowe lub miejscowe kortykosteroidy.

Jak zapobiegać problemowi nadmiernego pocenia się?

Najlepszym sposobem zapobiegania nadmiernemu poceniu się jest noszenie luźnej odzieży warstwami i stosowanie pod pachami balsamu lub antyperspirantu. Wiele osób stosuje również antyperspiranty na bazie aluminium, które nie uszkadzają skóry i są skuteczne. Aby działać skutecznie, pot musi blokować pory, więc stosowanie balsamu lub antyperspirantu pomaga zmniejszyć pocenie się w miejscach, gdzie występuje dużo potu. Alternatywnie możesz regularnie brać kąpiel lub prysznic, aby zapobiec nadmiernemu poceniu się. Pamiętaj, że niektóre leki mogą powodować pocenie się. Do takich które powodują nadmierne pocenie się, zaliczamy leki przeciwpadaczkowe i przeciwlękowe. Jeśli zauważysz, że pocisz się bardziej niż zwykle i martwisz się tym, porozmawiaj z lekarzem.